Kotły grzewcze c.o.
Kotły (pot. piece) centralnego ogrzewania. Dzięki zastosowaniu systemu centralnego ogrzewania w gospodarstwach domowych, dużych obiektach firmowych, halach produkcyjnych itp., człowiek zyskał ogromną wygodę, prostotę i nieograniczone możliwości doprowadzania ciepła w sposób ciągły do poszczególnych pomieszczeń nawet najbardziej oddalonych od samego kotła. Centralne ogrzewanie to najprościej mówiąc system dostarczania ciepłej wody do poszczególnych pomieszczeń za pomocą odpowiedniej instalacji, ciepło oddawane jest za pomocą zamontowanych grzejników. Niezbędnym i najważniejszym elementem, sercem całego systemu jest kocioł centralnego ogrzewania. Poprzez lata sposób ogrzewania oraz wykonanie pieca ulegało zmianom i modyfikacjom ułatwiającym coraz bardziej proces palenia. Na rynku dostępne jest bardzo dużo modeli kotłów podzielonych ze względu na zastosowanie, rodzaj spalanego w nich paliwa oraz sposób podawania opału. Dzięki kotłom centralnego ogrzewania możemy dowolnie sterować i ustawiać temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach, zyskujemy komfort kontroli nad piecem, ograniczenie potrzebnego czasu na rozpalanie i doprowadzanie ciepła do budynku. Jeden, odpowiednio dopasowany kocioł c.o. może dostarczyć ciepło do wielu pomieszczeń, większych bądź mniejszych, co za tym idzie kontrolując jeden piec c.o. (jednostkę centralną) kontrolujemy cały system ogrzewania. Piece, kotły co wykonane są ze stali oraz z żeliwa. W zależności od producenta możemy spotkać kotły z żeliwnym wkładem oraz kotły w całości wykonane ze stali.
Podstawowym, najprostszym kotłem dostępnym w sprzedaży jest kocioł zwany przez producentów Domino. Jest to bardzo prosty i najłatwiejszy w obsłudze kocioł co. Posiada on zwartą budowę oraz bardzo wydajny i nowatorski system doprowadzania powietrza do komory spalania. Dzięki niemu doprowadzane jest powietrze pierwotne i wtórne co powoduje całkowite dopalanie się opału oraz wypalanie się gazów. Jest to podstawowy kocioł zwany także UKS. Pracuje on w systemie dwudziestocztero godzinnym, czyli załadowany do pełna kocioł przy odpowiednich ustawieniach oraz przy optymalnych temperaturach zadanych oraz warunkach panujących na zewnątrz, może pracować przez dwadzieścia cztery godzinny bez konieczności dokładania bądź rozpalania od nowa. Kocioł zaliczany jest do kotłów niskotemperaturowych (temperatura wody w układzie grzewczym nie może przekraczać 90 °C). Przy rozpalaniu komorę spalania zasypuje się do pełna miałem węglowym oraz podpala się go od góry, co powoduje powolne, dwudziestocztero godzinne, systematyczne spalanie się opału. Kotły te sterowane są zazwyczaj elektronicznie poprzez odpowiednio dobrane sterowniki oraz dmuchawy, dlatego po rozpaleniu nie wymagają one ciągłej kontroli. Dzięki zastosowaniu sterownika mamy pewność, że po uzyskaniu zadanej temperatury dmuchawa przestanie pracować. Temperatura na kotle cały czas będzie podtrzymywana na odpowiednim poziomie, bez niepotrzebnych skoków czy niekontrolowanego wygaśnięcia. Kotły mogą pracować w układach pompowych lub grawitacyjnych. Przeznaczone są do ogrzewania budynków mieszkalnych, pawilonów handlowych i usługowych, warsztatów, szklarni, szkół itp. Kotły UKS-DOMINO mogą być stosowane wyłącznie w instalacjach systemu otwartego. Wszystkie piece typu Domino posiadają duże drzwiczki, dzięki czemu mamy łatwy dostęp do komory spalania, wszystkie drzwiczki izolowane są płytą ceramiczna lub cegłą szamotową, poza tym uszczelnione są szczeliwem szklanym. Kocioł składa się z czterech kanałów dymnych umieszczonych nad paleniskiem. Położenie kanałów pozwala w sposób prosty i wygodny na okresowe czyszczenie kotła. Aby zapewnić sobie odpowiednie ogrzanie domu lub innego lokalu użytkowego, wybierając kotły lub piece należy kierować się przede wszystkim ich mocą, jakością użytych materiałów oraz jakością wykonania. Wszelkie urządzenia zewnętrzne oraz czujniki podłączane są do kotła poprzez odpowiednio zamontowane i dopasowane króćce, które charakteryzują się odpowiednia wielkością gwintu przyłączeniowego. Kocioł typu Domino znajduje zastosowanie głównie w instalacjach centralnego ogrzewania, w domach jednorodzinnych, nisko powierzchniowych punktach handlowych, przydomowych warsztatach usługowych.
Zalety kotłów typu Domino:
-
- bardzo duży komfort użytkowania, po rozpaleniu stała temperatura utrzymująca się do 24 godzin
- dzięki zaprogramowanemu regulatorowi sterowanie jest łatwe i proste, dzieki nadmuchowi zapewniamy stały dopływ powietrza
- obsługa ogranicza się do okresowego wyczyszczenia popiołu z popielnika i załadunku kotła
- odpowiednio dobrana ilość powietrza wdmuchiwanego przez dmuchawę w określone strefy spalania sprawia, że urządzenie odznacza się wysoką efektywnością cieplną (sprawność sięgająca 86%)
- wielopunktowy system doprowadzenia powietrza w strefę spalania się opału
- bardzo szerokie otwory do wsypu opału oraz wyczystki
- płaszcz wodny zakończony na rusztach
- przy współpracy z cwu możliwe jest wykorzystanie kotła do podgrzewania wody
Zastępczo zamiast sterownika oraz dmuchawy kotły te mogą być także wyposażone w miarkownik ciągu, który mechanicznie za pomocą łańcuszka podnosi i opuszcza klapkę regulując tym samym dopływ powietrza do paleniska. Jest to bardzo wygodny sposób na kontrolę spalania wtedy kiedy nasz kocioł nie był standardowo wyposażony w sterownik i dmuchawę.
Kolejnymi piecami centralnego ogrzewania są piece wyposażone w podajnik ślimakowy bądź tłokowy. Zachowanie równomiernych i stałych temperatur w pomieszczeniach jest bardzo istotne zwłaszcza w okresie zimowym. Aby zapewnić ogrzewanie na najwyższym poziomie zarówno gospodarstw domowych jak i firm i sklepów należy wybrać najlepsze i najłatwiejsze rozwiązanie. Takim rozwiązaniem jest na pewno zastosowanie podajnika do pieca centralnego ogrzewania. Kotły takie wykonane są w specjalny sposób tak aby zoptymalizować cały proces spalania. Zastosowanie automatycznego systemu podawania paliwa daje możliwość nieprzerwanego spalania opału przez wiele dni bez konieczności ponownego rozpalania. Obsługa takiego pieca c.o. sprowadza się jedynie do dosypania co jakiś czas paliwa do zbiornika oraz do wyczyszczenia z popiołu wyczystki. To wszystko sprawia, że są to bardziej wydajne i o wiele wygodniejsze kotły w porównania z kotłami tradycyjnymi. Do bardzo wysokiej skuteczności pieców z podajnikiem przyczyniają się dwa elementy: ślimak oraz palnik. Ślimak wykonany jest, w zależności od rodzaju i producenta podajnika, ze stali lub żeliwa dzięki czemu są bardzo wytrzymałe i odporne na zmienne temperatury panujące podczas palenia. Opał podawany jest ze zbiornika na ślimak, a ten transportuje go do komory spalania. Prędkość z jaką podawany jest opał regulowana jest przez sterownik (regulator), na którym ustawiono odpowiednie temperatury. Jeżeli chodzi o rodzaj spalanego paliwa można rozróżnić kotły spalające ekogroszek, ekogroszek i miał oraz poza standardowymi paliwami na przykład pellet czy zrębki. W zależności od rodzaju opału piece oraz zastosowane podajniki różnią się konstrukcją i rozwiązaniami. Niektóre modele podajników miałowych wyposażone są w specjalny talerz połączony z podajnikiem, który obracając się kruszy skorupy i spieki powstałe ze spalania. Dzięki temu moc kotła nie jest obniżana.
Lepsze spalanie paliwa to efekt rozwiązań zastosowanych w kotłach retortowych. Opał i powietrze do spalania są w nich odpowiednio dozowane do paleniska w określonych proporcjach i w optymalnej i najlepiej dostosowanej ilości. Kotły retortowe są również uważane za ekologiczne. Ze spalanego w nich węgla pozostaje bardzo mało popiołu, a do atmosfery trafiają mniejsze ilości zanieczyszczeń takich jak tlenek węgla, dwutlenek siarki, tlenek azotu i pyły niż z kotłów tradycyjnych. Wynika to w dużej mierze z tego, że kotły retortowe są przystosowane do spalania eko-groszku, a więc paliwa o podwyższonej jakości i kaloryczności. Używanie gorszego węgla, o większej zawartości siarki i innych zanieczyszczeń, spowodowałoby oczywiście zwiększenie emisji trujących substancji, ale byłoby też przyczyną przyspieszonej korozji kotła. Mogłoby także doprowadzić do uszkodzenia paleniska na skutek gromadzenia się tam zanieczyszczeń.
W zasobnik paliwa mogą być wyposażone także kotły miałowe. Jednak zamiast podajnika ślimakowego transportującego paliwo w sposób ciągły jest to zwykle podajnik tłokowy dostarczający do paleniska określoną porcję paliwa przy każdym ruchu tłoka. Wyposażony jest on w dwie niezależnie pracujące szuflady, podające paliwo do paleniska. Jest to alternatywne rozwiązanie do podajników ślimakowych. Dzięki zastosowaniu podawania tłokowego nie wymagane jest specjalne skonstruowane palenisko połączone z podajnikiem. W takich piecach wykorzystać można istniejące już standardowe palenisko zbudowane z tradycyjnych rusztów. Jest to pośrednie rozwiązanie pomiędzy piecem miałowym a piecem z podajnikiem ślimakowym. Przy podajniku tłokowym wymagane jest ręczne oczyszczanie rusztu i paleniska z wypalonego opału, jednak dzięki systemowi podawania paliwa nie musimy martwić się o brak opału czy wypalenie się miału w kotle. Kotły z podajnikiem szufladowym wyposażone są także w dmuchawę i sterownik. Dmuchawa w przeciwieństwie do podajników ślimakowych nie jest umieszczona przy podajniku tylko przy kotle w standardowy podobny do pieców miałowych sposób. Sterownik steruje pracą podajnika i dmuchawy, przy czym musi on być wyposażony w specjalny czujnik kontaktronowy, który reguluje ruchem szuflad.
Zalety kotłów z podajnikiem:
-
- ekologiczne i wygodne spalanie opału
- korpus pieca wykonany z żeliwa bądź stali
- ekonomiczna eksploatacja pieca
- prostota czyszczenia paleniska
- bardzo wysoka sprawność
- kotły wyposażone są w zawór bezpieczeństwa
- nowoczesne sterowniki ułatwiające kontrolę
- automatyczne doprowadzenie paliwa do palnika
- sterowanie pompą C.O., C.W.U. podłogową i mieszającą
- regulacja szybkości podawania oraz macy nadmuchu
- bardzo łatwy dostęp do wyczystki i paleniska
- zmniejszenie kosztów ogrzewania o 50% w stosunku do gazu
- prosta i niezawodna konstrukcja
- możliwość własnych ustawień